Reklam
Reklamı kapat
Reklam
Reklamı kapat
Kahramanmaraş Ede Ajans – Yerelden Dünyaya Haber Siteniz

BU DİYARDA ‘SÜTÇÜ İMAM’LAR BİTMEZ

Maraş için çok anlamlı bir tarihtir; 31 Ekim 1919 ve 12 Şubat 1920….Maraş’ın Fransız işgali altında yaşadığı günlerde; 31 Ekim 1919’da kadınların örtülerini çıkartmak isteyen Fransız askerlerine ilk kurşunu sıkarak Milli Mücadeleyi başlatan Sütçü İmam’ın ardından Maraş halkı kahramanca çarpışarak düşmanı yurdundan söküp atmayı başardı. TBMM kararı ve Atatürk’ün imzası ile 5 Nisan 1925’de Kırmızı […]

BU DİYARDA ‘SÜTÇÜ İMAM’LAR BİTMEZ
12 Şubat 2018 - 9:16 'de eklendi ve 284 kez görüntülendi.

Maraş için çok anlamlı bir tarihtir; 31 Ekim 1919 ve 12 Şubat 1920….Maraş’ın Fransız işgali altında yaşadığı günlerde; 31 Ekim 1919’da kadınların örtülerini çıkartmak isteyen Fransız askerlerine ilk kurşunu sıkarak Milli Mücadeleyi başlatan Sütçü İmam’ın ardından Maraş halkı kahramanca çarpışarak düşmanı yurdundan söküp atmayı başardı. TBMM kararı ve Atatürk’ün imzası ile 5 Nisan 1925’de Kırmızı Şeritli İstiklal Madalyasını göğsüne gururla takan Maraş halkı, 7 Şubat 1973’de de bu kez “Kahraman” unvanını da isminin önüne ekleyerek ‘Kahramanmaraş’ oldu. Bu nedenle her yıl 12 Şubat’larda Kurtuluş Bayramını coşkuyla kutlar her Kahramanmaraşlı…

bayrakArtık Kahramanmaraş halkı, bir haklı gururu daha yaşamaya başladı. Nasıl ki Kurtuluş Savaşı’nın ilk kıvılcımını çakan kahraman Sütçü İmam ise, 15 Temmuz 2016 hain darbe girişimine karşı ilk kurşunu sıkan Ömer Halisdemir de aslen Kahramanmaraş’ın Çağlayancerit ilçesinden göçerek Niğde’ye yerleşen bir ailenin oğlu olarak tarihteki altın sayfalarda yerini aldı.

TORUNUNUN DİLİNDEN SÜTÇÜ İMAM

Maraş’ın kurtuluş mücadelesini başlatan Sütçü İmam’ın torunu olan ve 21 Şubat 1950 doğumlu Yaşar Türkkorur, yarım asra yakın bir süredir başkent Ankara’da matbaacılık mesleğiyle uğraşıyor. Sütçü İmam’ın hayatını anlatmak için Kahramanmaraş’ın milli sutcuimam5mücadele dönemindeki önemine değinmek gerektiğini ifade eden Türkkorur; “İngilizler Maraş’a geldiklerinde hiçbir taşkınlık yapmadı. Hatta şehre bile inmediler. Maraş’tan İngilizler’in gönderilmesi ve yerine Fransızlar’ın gelmesi kararlaştırıldı. Fransızlar’ın Maraş’a gelişi Ermeniler tarafından kutlandı. Fransız askerleri Maraş’ta devriye gezmeye başladı. Fransız askerleri ile Ermeni vatandaşları Maraş halkına küfürler ederek devriye geziyorlardı” dedi.

“KADINA UZANAN ELİ KIRDI”

Torun Türkkorur, Sütçü İmam’ın düşmana ilk kurşunu atarak, milli mücadele döneminde Maraş’ın kurtuluş hareketini başlatması olayı olarak bilinen “Uzunoluk Olayı”nı ise şöyle anlattı:

“Bizim Türk hanımlarımızdan 3 tanesi hamamdan çıkmış. Fransız askerleri de kışlalarına dönüyormuş. Orada kadınlarımızı çarşaflı görünce kadınlarımıza ‘Artık burası Fransız müstemlekesidir. Çarşafla gezemezsiniz’ demişler. Kadınlardan peçelerini açmalarını istemişler. Kadınlarımız buna tepki göstermiş. Orada kahvede oturan vatandaşlar tepki göstererek ‘Yapmayın, etmeyin’ demiş. sutcuimam4İlk olarak kahveden çıkan Çakmakçı Sait adındaki delikanlımız öne atılıyor ve Fransız askerleri tarafından vuruluyor, ilk şehidimiz oluyor. Uzunoluk Hamamı’nın karşısında da dedem Sütçü İmam’ın dükkânı var. Sütçü İmam, olayı görünce silahını çıkararak, 3 Fransız askerine ateş ediyor. Tabi o zamanlar 40 yaşlarında falan. Askerlerden birini vuruyor, birini yaralıyor, diğeri de kışlaya kaçıyor. Milli mücadelemizin ilk kurşunu atılmış oluyor.”

“TARİFİ ÜZERİNE SÜTÇÜ İMAM’IN RESMİ ÇİZİLDİ”

Sütçü İmam’ı babasının bile ancak 10 yaşına kadar görebildiğini belirten Türkkorur; “Babam kendisini sadece tarif ederdi. Hiçbir resmi dahi yok. O zamanlar fotoğraf çektirmenin günah olduğu düşünülüyordu. Babamın tarifi üzerine bir ressam tarafından resmi yapıldı. Sütçü İmam ile ilgili olan bütün bilgilerde kullanılan resim o. Babam da resme baktığında ‘Aynısı olmuş’ diyerek tasdik etti. Dedem, kafası iri kemikli, kırlaşmış sakalları olan Müslüman bir vatandaş” diye konuştu.

“SÜTÇÜ İMAM’IN ADI ALİ DEĞİLDİR”

sutcuimam8Torun Türkkorur, bazı kaynaklarda dedesi Sütçü İmam’ın isminin “Sütçü İmam Ali” olarak yanlış anıldığına dikkat çekerek, “Sütçü İmam’ın asıl ismi İmam. Tabi o zamanlar daha Soyadı Kanunu yok. Kireççioğlu sülalesinden geldiği için ismi Kireççioğullarından İmam diye geçiyor. İsimler o zamanlar meslekleriyle birlikte söylenirdi. Süt sattığı için de Sütçü İmam olarak adlandırılıyor. İmamlığı da var. Kendisi güzel Kur’an okuyan, sesi güzel birisi. Maraş’ın Uzunoluk semtinde bir mescit var. Orada fahri imamlık yapıyor aynı zamanda” dedi.

“İŞKENCE YAPMIŞLAR”

Olay sonrası çevresindekilerin Sütçü İmam’a kaçması yönünde telkinlerinin olduğunu ifade eden Türkkorur;  “Ucuz cetekahramanlık yapmak olmaz. Tabi işgal zamanı. Olay sonrası Sütçü İmam’a ‘Burada durma, kaç’ falan deniliyor. Sütçü İmam, Bertiz bölgesinde Yüzbaşı Muharrem Beyazıt komutasındaki birliğin hazırlıklarına katılıyor. Olaydan sonra Sütçü İmam ev ev aranıyor. Herkes (tanımıyorum, görmedim, bilmiyorum) diyerek üç maymunu oynuyor. Asri Mezarlık tarafında dayısının oğlu olan Kireççioğlu Kadir’e yerini öğrenmek için işkence yapıyorlar. Burnunu ve kulaklarını keserek onu şehit ediyorlar. Bir tabutun içine koyarak, vatandaşa gözdağı olsun diye hükümet meydanında vatandaşlara teşhir ediyorlar” diye konuştu.

“KALEYE BAYRAĞIMIZI DİKİYORLAR”

sutcuimamSütçü İmam olayından önce Maraş’ta bir bayrak olayının yaşandığını ifade eden  Türkkorur, olayı ise şöyle anlattı:

“Fransızlar’ın Maraş’ı işgalinin ikinci gününde Ermeniler’in zenginlerinden Ermeni olmasına karşın Maraş’ı temsilen mebusluk yapmış Hırlakyan adında birisi var. Hırlakyan, işgal komutanını evine davet ediyor. Hırlakyan’ın genç bir kızı var evde. Komutan Hırlakyan’ın kızıyla dans etmek istiyor. Kız ‘Ben kalede Türk Bayrağı dalgalandığı müddetçe kendimi esarette görüyorum. O bayrak oradan inmediği müddetçe seninle dans etmem’ diyor. Komutan askerlere emir veriyor kaleye Fransız bayrağı takılsın diye. Kalede bir tek Onbaşı Osman Erşan var. Tek başına olunca bayrağı indirmeye gelen Fransız taburuna bir şey yapamıyor. Türk bayrağı indirilip, Fransız bayrağı takılıyor. Ertesi gün cuma namazını kılmak için Ulu Cami’de cemaat toplanıyor. Namaz kılmaya gelen cemaat, ‘Kalede Fransız bayrağı varken namaz kılınmaz’ falan diye tepki gösteriyor. Hutbeye çıkan Rıdvan Hoca, ‘Bayrak milletin istiklal ve hürriyet sembolüdür. Kalemizde Fransız bayrağı dalgalanırken bize cuma namazı kılmak caiz değildir’ diyerek hutbe veriyor. Sancağı alan cemaat ‘Allah Allah’ sesleriyle kaleye hücum ederek, Fransız bayrağını indirip Türk bayrağını asıyorlar. Sütçü İmam da bu cemaatin arasındadır.”

“VE DÜŞMAN MARAŞ’TAN KAÇIYOR”

ceteSütçü İmam’ın mazbut bir aileye sahip olduğunu aktaran Türkkorur, civar köylerden süt toplayıp, bu sütleri dükkânında satarak geçimini sağlayan bir kişi olduğunu anlattı. Türkkorur, Sütçü İmam olayından sonra halkın yaptığı toplantılarda bu işgal halinin onurlarına dokunduğunu konuştuklarını söyledi. Bu toplantıların ardından bir çete harbinin başladığını aktaran Türkkorur, 22 gün boyunca Fransız askerlerle savaşıldığı bilgisini aktardı. Türkkorur, Fransız askerlerinin bu çete harbine dayanamayıp 11 Şubat akşamı kaçtıkları duyulmasın diye atlarının ayaklarına da keçe bağlayıp Maraş’ı terk ettiklerini duyduğunu ifade etti. Türkkorur, bu direniş olayı üzerine Maraş’a TBMM tarafından bir yazı geldiğini ve yazıda direnişe katılanların sutcuimam6isimlerinin gönderilmesinin istendiğini belirterek, cevap olarak ‘Maraş’ta direnişe katılmamış kimse yoktur’ yazısının gönderildiğini söyledi. Bu cevap üzerine TBMM tarafından şehre 5 Nisan 1925’de İstiklal Madalyası ve 7 Şubat 1973’te de ‘kahraman’ ifadesi verildiğini söyleyen Türkkorur, her yıl 12 Şubat’ta Kahramanmaraş’ın düşman işgalinden kurtuluşunun kutlandığı günde İstiklal Madalyası’nın Türk bayrağına iğnelenerek göndere çekildiğini ifade etti.

MİLLİ KAHRAMAN’IN VEFATI

gurbakTorun Türkkorur, dedesinin vefatına ilişkin olarak ise şu bilgileri verdi:

“Maraş’ın kurtuluşu sonrasında Sütçü İmam’a belediyede bir işi olsun diye odacılık görevi veriliyor. Daha sonra da bir kaledeki topçuluk görevini veriyorlar. Askerde falan topçuluk yapmış olacak ki bu görevi veriyorlar. Son Osmanlı Padişahımızın tahta çıkışı sırasında 101 pare top atışı yapılıyor. Top aracı çok ısındığı için sanıyorum 21. ya da 22. top atışı sırasında ateş alıyor. Toptan bir parça alnına saplanıyor. Hemen hastaneye kaldırılıyor. 2 gün falan yaşıyor ve ondan sonra rahmetli oluyor. Babamızın, annemizin ve bizim büyüdüğümüz bir evi var. Babamla halam evi paylaşarak, yeni bir ev yapıyorlar. Evimiz hala orada duruyor.”

İKİNCİ SÜTÇÜ İMAM: ÖMER HALİSDEMİR

1919’da Sütçü İmam’ın ilk kurşunu sıkması ile yurt genelinde ortaya konan Kurtuluş Destanı’ndan uzun yıllar sonra sonra yine Kahraman, Kahramanmaraş’tan çıkarak Türkiye’de darbenin kaderini değiştirdi.

halisdemir116 Temmuz 2016 günü sabaha karşı saat 03.00’da yapılacak olan hain darbe planını 15 Temmuz 2016 günü akşam saat 19.00’da bozan Kahraman astsubay Ömer Halisdemir’in Kahramanmaraş’ın Çağlayancerit ilçesinden olduğu ortaya çıktı. Baba Hasan Hüseyin Halisdemir; “Biz de Kahramanmaraşlıyız. Çağlayancerit ilçesinden buraya göç ederek geldik. Bizim akrabalarımız orada, uzun süre olması sebebi ile bizler Çağlayancerit’ten koptuk ama biz de Kahramanmaraşlıyız” dedi.

Sütçü İmam’dan 97 yıl sonra 2. Kurtuluş Savaşımızın milli Kahramanı Ömer Halisdemir de böylece Kahramanmaraş kökenli çıktı.

Sütçü İmam gibi Ömer Halisdemir de bir Kahraman… Tek kurşunla darbeciyi alnından vurup yere sererken, ne yazık ki üzerine sıkılan 36 kurşunla şehit düştü.

halisdemirÇağlayanceritli Ömer Halisdemir’in mezarı Niğde Bor’da olsa da, O bir Kahramanmaraşlı Kahraman olarak tarihteki yerini alıyor.

Tarihçi Akademisyen Yazar Şevki Karabekiroğlu, Sütçü İmam ile 15 Temmuz kahramanı astsubay Ömer Halisdemir’in benzer yönleri bulunduğunu belirterek, Sütçü İmam ile Ömer Halisdemir’in aynı ruhu taşıdığını kaydetti. Karabekiroğlu, darbe girişiminin kaderini değiştiren Ömer Halisdemir’lerin daima yaşayacağını ve gelecek nesillere örnek olacağını ifade etti.

12 Şubat’ın 98. yıldönümünde başta Sütçü İmam ve Ömer Halisdemir olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmet ve minnet ile anıyoruz. Mekânları Cennet olsun inşallah.

 

  • Afrin Harekâtı’nda şehadet şerbetini içen kahramanlarımızı rahmet ve minnetle anıyoruz. Mekânları Cennet olsun.

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Reklam Reklam Reklam Reklam
SON DAKİKA HABERLERİ
Reklam Reklam Reklam Reklam
İLGİLİ HABERLER