Reklam
Reklamı kapat
Reklam
Reklamı kapat
Kahramanmaraş Ede Ajans – Yerelden Dünyaya Haber Siteniz

KURTUL’UN HAYATI, YAŞARKEN KİTAP OLDU

Kahramanmaraşlı 85 yaşındaki duayen işadamı İsmail Kurtul’un hayatı kitap oldu.  Kahramanmaraş’ta çok ortaklı ilk fabrikayı kuran, ilk traktörle makineli tarımı yapan Kahramanmaraş’ın ağabeyi konumundaki İsmail Kurtul; “Bir atasözümüz vardır: ‘Ekmeği yalnız yiyen, kendiri dişiyle çeker.’ Bu sebeple kazandığın her kuruş senin değildir. Fitresi var, zekâtı var, vergisi var, bir de Devlet-Millet El ele sosyal sorumluluk […]

KURTUL’UN HAYATI, YAŞARKEN KİTAP OLDU
08 Mart 2018 - 23:59 'de eklendi ve 520 kez görüntülendi.

Kahramanmaraşlı 85 yaşındaki duayen işadamı İsmail Kurtul’un hayatı kitap oldu. 

Kahramanmaraş’ta çok ortaklı ilk fabrikayı kuran, ilk traktörle makineli tarımı yapan Kahramanmaraş’ın ağabeyi konumundaki İsmail Kurtul; “Bir atasözümüz vardır: ‘Ekmeği yalnız yiyen, kendiri dişiyle çeker.’ Bu sebeple kazandığın her kuruş senin değildir. Fitresi var, zekâtı var, vergisi var, bir de Devlet-Millet El ele sosyal sorumluluk hizmetleri var” dedi.

‘Dünden bugüne Kahramanmaraş’ı anlatan İsmail Kurtul’un hayatı, Yaşar Alparslan tarafından kaleme alındı. ‘Ustalara Saygı’ adıyla yayınlanan kitapta, girişimci ruha sahip bir insanın yaşam serüvenin yanı sıra bir oğulun, bir babanın aynı zamanda bir dedenin hikâyesi anlatılıyor.

17 yaşındayken baba mesleği olan bahçeciliğe başlayan İsmail Kurtul, “Bahçecilik işini bırakıp, ağırlığı çeltikçiliğe verdik. Sonra da hem kendi malımızı hem de civarda yetişen çeltiği değerlendirmek için çeltik fabrikası kurduk. Dünyadaki iktisadi değişimi görerek, çeltik işini bırakıp pamuk işine yöneldik. Çünkü Türkiye’de çeltik geriledi, sebep risk çok. Dünyanın küçülmesi ülkeleri birbirine açtı. Kapalı ekonomi kalmadı. Artık değil kendi içinde dünya ile rekabet edeceksin. İşte dünya şartlarında pirinçte dayanamadık. Pirinç işi Maraş’ta bitti. Bu ara başka gelişme oldu. Eskiden ekilen koza hışırın yerine modern pamuk aldı” dedi.

Türkiye’nin en büyük 500 firması arasında yer alan, ayrıca yerel, bölgesel ve global ölçekte her geçen gün güçlenen; iplikten örmeye, dokumadan denim kumaşa, boyadan hazır giyime kadar tekstil sektörünün her alanında, ayrıca tarım, enerji, otomotiv ve plastik sektörlerinde faaliyet gösteren bir işletmeler bütünü olan İSKUR’un Yönetim Kurulu Başkanı ve kentin tanınmış sanayici işadamlarından A. Kadir Kurtul’un babası İsmail Kurtul, İşadamlarının memleketleri için elini taşın altına koymaları gerektiğine vurgu yaptı. Kurtul, 60 yıllık iş tecrübesiyle iş alanlarındaki boşluğu doldurduklarını söyledi. İHA-EDEAJANS

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Reklam Reklam Reklam Reklam Reklam Reklam Reklam
SON DAKİKA HABERLERİ
Reklam Reklam Reklam Reklam Reklam Reklam Reklam
İLGİLİ HABERLER