Reklam
Reklamı kapat
Reklam
Reklamı kapat
Kahramanmaraş Ede Ajans – Yerelden Dünyaya Haber Siteniz

Sefillerin Bayramı; 14 Mart..

Bu günlerin tıp bayramının kutlandığı güne komşu zaman diliminde olması nedeniyle misal olarak bu grubun durumunu anlatmak gereklidir. Ömrünün üçte birini okumak ve diğer üçte bir diliminde fazlasını çalışarak geçiren sefil tıp doktorlarının durumu güncel bir dramaya dönüşmüştür. Pratisyen hekimlerden başlayarak uzman veya akademisyenlerin ekonomik sosyal durumları trajedi ile tanımlanan bir korkuya dönüşmüştür.  Gecenin bir […]

Sefillerin Bayramı; 14 Mart..
12 Mart 2013 - 21:09 'de eklendi ve 1373 kez görüntülendi.

Bu günlerin tıp bayramının kutlandığı güne komşu zaman diliminde olması nedeniyle misal olarak bu grubun durumunu anlatmak gereklidir.

Ömrünün üçte birini okumak ve diğer üçte bir diliminde fazlasını çalışarak geçiren sefil tıp doktorlarının durumu güncel bir dramaya dönüşmüştür. Pratisyen hekimlerden başlayarak uzman veya akademisyenlerin ekonomik sosyal durumları trajedi ile tanımlanan bir korkuya dönüşmüştür.  Gecenin bir yarısında çalan bir telefon bir hastanın hayatını ve ağrıları gideren bir vesileye neden olabileceği gibi başka bir serüvenin ipuçlarını da taşımaktadır. Gecenin yarısında veya günün herhangi bir saatinde zili çalan telefonun bir ucu bir hekimi bu serüvene ortak etmektedir.

Sağlık Bakanlığı’na ve tüm diğer yetkililere konuyu anlamaları ve dikkatlerini çekmek için çağrı sayılabilecek bir örnek vermek istiyorum.

Bir hasta bir sağlık kuruluşuna başvuruyor. Bu hastanın sorunu idrar yapamamak idrar torbasının aşırı dolmasına bağlı kıvrandırıcı ağrının mevcut olması. Bazı hastalıklar sonucu oluşmuş aşırı idrar sıkışıklığı nedeniyle duyulan ağrı ve kasılmalar sonucu acil müdahale gerektiren bir durum. Bu hastaya bir hekimin bir sonda takması gereklidir. Dünyanın her yerinde kabul edilen tedavi yöntemidir. Buraya kadar bir sorun yoktur.

Sonda takma işlemi bu sıkıntıya maruz kalan kişinin idrar yaptığı organı eline alıp sondayı uygun bir şekilde idrar torbasına yerleştirmekle mümkündür. Buraya kadar da bir sorun yoktur. Sorun bu noktada sonra başlıyor.  Bu işlem karşılığında o hekime veya uzman hekime SGK VEYA BAKANLIK nazarında ödenmesi gerekli işlem ücreti devlet hastanelerinde on beş (15) kuruş, özel hastanelerde kırk kuruş(40) olarak takdir edilmektedir.

Bundan sonraki kısımları siz düşünün. Modern çağda kim kimin organını birkaç kuruşa eline alabilir? Bırakın sonda takmayı. Diğer işlemler benzer ücretlendirme ve uygulamaları devam etmektedir.

Sağlık çalışanlara uygulanan şiddet ve bunun karşısında yeterli önlem almayan yetkililere ne demeli? Ya da hakim ve savcıların yada emniyet kurumunda herhangi, bir vesileyle bulunan vatandaşın bir mahkemede bir savcıya bir hakime veya bir adli memura karşı durumları nedir? Bu durumda verilen adli bir kararı beğenmeyip bu kişilere saldıran şiddet uygulayan vatandaşa nasıl bir adli işlem yapılmaktadır?

Aynı adli görevliler veya emniyet çalışanları sağlık çalışanlarına şiddet uygulayanlara nasıl bir hukuki işlem yapmaktadırlar?

Bakanlığın sağlık çalışanlarını yerel ve merkezi siyasi kişilerin ihtirasları doğrultusunda çalışmaya zorlayan genelgeleri akıllara ziyan bir durum olarak devam etmektedir. Bakanlığın yeni sağlık serüveni başlatmıştır. Bu durum yakın gelecekte sağlık alanında mekanik sekreterlik sistemi adı altında üç başlı kamburlaşan ve kokuşmaya doğru giden sağlıksız bir yapıya dönüşmektedir.

Performans adı altında hekimler ve diğer sağlık çalışanlarını köleleştiren bu sistem yakın gelecekte toplumun kabusu olacaktır. Hiçbir kurumda ‘184’ diye direk bakanlığa şikayet hattı mevcut değildir.

Siyasi erkin ve Sağlık Bakanlığı’nın uygulamaları, sağlık bilgilerini kulakta duyma dedikodularla edinmiş milyonlarca seçmenin hoşuna gitmiş olması sağlıktaki uygulamaların doğru olduğunu göstermez.

Yakın gelecekte sağlık politikaları hekimleri kendi içine kapanan otistik bir duruma sürüklemiş olacaktır.

Çok geç kalmadan toplumun ve insanlığın sağlıklı geleceği için aklıselime dayalı bir diyalog zeminine dönülmesi acil gereklidir. 14 Mart Tıp Bayramı’nı kutladığımız bu günlerde tüm sefil meslektaşlarımın sefil tıp bayramlarını kutluyorum.

Tüm insanlığa ve milletimize sağlık ve esenlikler diliyorum.

 

DR. MEHMET AKİF ŞAHİN

makifsahin@hotmail.com

 

 

 

 

 

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Reklam Reklam Reklam Reklam Reklam
SON DAKİKA HABERLERİ
Reklam Reklam Reklam Reklam Reklam
İLGİLİ HABERLER