Reklam
Reklamı kapat
Reklam
Reklamı kapat
Kahramanmaraş Ede Ajans – Yerelden Dünyaya Haber Siteniz

‘ÜÇ AYAKLI BİR SEÇİM SÜRECİ’ YAŞIYORUZ

"ÜÇ AYAKLI BİR SEÇİM SÜRECİ" YAŞIYORUZ Bir yerel seçim sürecini de sağ salim tamamladık. Türkiye demokrasisi gelişme yolunda bir aşama daha kaydetti. Ağustos ayındaki 'Cumhurbaşkanlığı' seçimi ve arkasından gelecek 'Genel' seçimleri de ekleyecek olursak üç ayaklı bir seçim süreci yaşıyoruz. Genel değerlendirmede bu seçimin tek galibi Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’dır. İçerisinde riskler barındıran bir seçim […]

‘ÜÇ AYAKLI BİR SEÇİM SÜRECİ’ YAŞIYORUZ
01 Nisan 2014 - 12:00 'de eklendi ve 611 kez görüntülendi.

"ÜÇ AYAKLI BİR SEÇİM SÜRECİ" YAŞIYORUZ

Bir yerel seçim sürecini de sağ salim tamamladık. Türkiye demokrasisi gelişme yolunda bir aşama daha kaydetti.

İRFAN KARATUTLU 1Ağustos ayındaki 'Cumhurbaşkanlığı' seçimi ve arkasından gelecek 'Genel' seçimleri de ekleyecek olursak üç ayaklı bir seçim süreci yaşıyoruz.

Genel değerlendirmede bu seçimin tek galibi Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’dır. İçerisinde riskler barındıran bir seçim çalışması yürütmüştür. Bir önceki seçim sonuçlarına göre yüzde 7-8’lİk bir oy artışı ile seçimi kazanmak, her anlamda başarıdır.

Genel ve yerel ölçekte seçimin tek mağlubu; Gülen cemaatince taşeronize edilen, senaristliğini global güç odaklarının yaptığı, iç ve dış birtakım figüran desteğinin olduğu ‘Paralel Yapı’dır.

Bu sonuçlarla Başbakanın Cumhurbaşkanlığı yolu sonuna kadar açılmıştır. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yüzde elliyi geçmek artık zor değildir.

Yerel ölçekte seçimin galibi Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı  Fatih Mehmet Erkoç’tur.

Yüzde 60 ve üzeri oy oranı ile Büyükşehir dahil olmak üzere on iki belediyenin on birini almak her yönden başarıdır.

Seçim öncesi dillendirilen Büyükşehir Belediye Başkanı Erkoç’un adaylığının yanlış olduğu argümanı da tutmamıştır. Büyükşehir’in aldığı oy oranındaki 3-4 puanlık azlık, kişisel olmaktan ziyade özellikle kuzey ilçelerinde yaşanan çekişmenin, Büyükşehir oylarına yansımasındandır.

Şehrin kuzey kısmında ve güney kısmındaki oy oranındaki farklılığın nedenleri detaylıca analiz edilmelidir.

Yeni atanan il ve merkez ilçe yönetimleri başkanları Metin Doğan, Ahmet Özdemir, Ömer Oruç Bilal Debgici bu başarıyla, rüştlerini ispat etmişlerdir.

Görünen o ki; halkımız bir kez daha istikrardan yana olduğunu belirterek, hükümet politikalarına özellikle çözüm süreci ve devlet içindeki paralel yapıların tasfiyesine onay vermiştir.

Hedef ileri demokrasi ve onun halkına getirdiği daha fazla özgürlük ve katılımcı yönetim anlayışı olmalıdır.

Seçim sonuçlarının ve seçilen başkanların milletimize hayırlı olması dileğiyle…

Saygılarımla…

 

Dr. İrfan KARATUTLU

ikaratutlu@hotmail.com

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Reklam Reklam Reklam Reklam Reklam
SON DAKİKA HABERLERİ
Reklam Reklam Reklam Reklam Reklam
İLGİLİ HABERLER