Reklam
Reklamı kapat
Reklam
Reklamı kapat
Kahramanmaraş Ede Ajans – Yerelden Dünyaya Haber Siteniz

SİNEMA SEKTÖRÜNE BÜYÜK DESTEK

AK Parti Kahramanmaraş milletvekili Mahir Ünal yönetimindeki Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Destekleme Kurulu yaptığı değerlendirmede ilk film, uzun metraj ve yapım sonrası dallarında 40 adet projeye toplam 23 milyon 495 bin TL destek kararı aldı.

Genç sinemacılara motivasyon kaynağı olacak ilk film desteklerinin yanı sıra nitelikli yapımların oluşmasına katkı sağlayacak uzun metraj ve yapım sonrası alanındaki destek miktarları belirlendi.

Bu desteklerle, dünya sinemasının önemli festivallerinden ödüllerle dönen ve dünyadaki yerini sağlamlaştıran Türk Sinemasında yeni ve nitelikli projeler üretilmeye devam edilecek, geleceğin sinemacılarının yetiştirilmesine büyük katkı sağlanacak.

Sinemamızın gelişimini hızlandıran ve sektör için büyük önem arz eden Bakanlık destekleri 2016 yılında da artarak devam ediyor.

Bu kapsamda 355 proje değerlendirilerek; 9 İlk Filmini Gerçekleştirecek Yönetmen Projesine 4 milyon 200 bin TL, 27 Uzun Metrajlı Kurgu Film Yapım Projesine 18 milyon 750 bin TL, 4 Yapım Sonrası Projesine 545 bin  TL olmak üzere toplamda 23 milyon 495 bin TL destek verilmesine karar verildi.

Bu yılın Şubat ayında da Senaryo Yazım, Belgesel Film, Kısa Film ve Animasyon türlerinde 160 proje 5 milyon 099 bin 500 TL ile desteklenmişti. Böylece bu yıl sinema sektörüne şu ana kadar toplamda 28 milyon 594 bin 500 TL destek verilmiş oldu.

Sektör üretim dinamikleri açısından büyük önem taşıyan Bakanlık destekleri ile film üretiminde büyük artış yaşanmış, nitelikli yapımların ortaya çıkması ve uluslararası festivallerde ödüller alınması ile sinemamızın uluslararası alanda tanınırlığı üst seviyeye taşınmıştır. 2002 yılında 23,5 milyon olan sinema izleyici sayısı 2015 yılında 60 milyonu aşarken izleyici sayıları baz alındığında Ülkemiz Avrupa’da 7’nci sırada yer alıyor. Son 5 yıldır yerli film izlenme oranında ise Türkiye Avrupa’da birinci sırada bulunuyor. (WWW.EDEAJANS.COM)

26 Mart 2016 - 12:55 'de eklendi ve 6672 kez görüntülendi.
Etiketler :
ÇOCUKLAR LEGO FESTİVALİ’NDE BULUŞTU ÇOCUKLAR LEGO FESTİVALİ’NDE BULUŞTU
KUŞLARA TÜRK SANAT MÜZİĞİ DİNLETİYOR KUŞLARA TÜRK SANAT MÜZİĞİ DİNLETİYOR
LEGO FESTİVALİ PİAZZA AVM’DE BAŞLIYOR LEGO FESTİVALİ PİAZZA AVM’DE BAŞLIYOR
150 TL’YE SIFIR KİLOMETRE OTOMOBİL 150 TL’YE SIFIR KİLOMETRE OTOMOBİL
KAHRAMANMARAŞ’TA YETİM ŞENLİĞİ  KAHRAMANMARAŞ’TA YETİM ŞENLİĞİ 
PİAZZA’DA SİNEMA BİLETİ 8 TL   PİAZZA’DA SİNEMA BİLETİ 8 TL  
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ