Reklam
Reklamı kapat
Reklam
Reklamı kapat
Kahramanmaraş Ede Ajans – Yerelden Dünyaya Haber Siteniz

‘BÜYÜKŞEHİR’ REVİZE EDİLMELİDİR

Kahramanmaraş gibi coğrafi konumu dağınık, dağlık ve yüzölçümü büyük olan illerde bu hali ile büyükşehir belediyelerinin il geneline eşit ve tam olarak hizmet götürebilmesi çok zordur. İstanbul ve Kocaeli gibi yerlerde arazi hem düzdür hem de yerleşim birimleri arasında fazla mesafe yoktur. Ancak Kahramanmaraş’ta ise Merkez’e 200 km’den fazla uzak yerleşim birimlerinin varlığı hizmet zorluğuna […]

‘BÜYÜKŞEHİR’ REVİZE EDİLMELİDİR
27 Eylül 2016 - 12:17 'de eklendi ve 9404 kez görüntülendi.

Kahramanmaraş gibi coğrafi konumu dağınık, dağlık ve yüzölçümü büyük olan illerde bu hali ile büyükşehir belediyelerinin il geneline eşit ve tam olarak hizmet götürebilmesi çok zordur.

İstanbul ve Kocaeli gibi yerlerde arazi hem düzdür hem de yerleşim birimleri arasında fazla mesafe yoktur.

Ancak Kahramanmaraş’ta ise Merkez’e 200 km’den fazla uzak yerleşim birimlerinin varlığı hizmet zorluğuna sadece bir örnektir.

Kaldı ki, hükümetin eski Özel İdareler gibi Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı olan YİKOB’lara tüzel kişilik kazandırması ve kırsala hizmeti bundan sonra bu kurum aracılığı ile götürmek istemesi de uygulamada bazı eksikliklerin görülmesi üzerine yerinde ve doğru bir adımdır.

Başbakan Binali Yıldırım, “Şikâyetleri ortadan kaldırmak için YİKOB denen yapıya bir tüzel kişilik kazandırdık. Burada bütçe olacak, buradaki işler planlanacak, yapılacak ve eskiden olduğu gibi belediyenin yapamadığı yerleri biz yapacağız” dedi.

Bakın Sayın Başbakan, geçen günlerdeki sözlerinin devamında neler söyledi:

basbakan 1“Büyükşehirler kurulduktan sonra özellikle büyükşehirlerde il özel idaresinin tüzel kişiliği ortadan kalktı. Maalesef büyükşehirler bu değişime ayak uyduramadı. Coğrafi alan çok geniş, hizmetler çok çeşitli ama vatandaş (kaymakamlıklar, valilikler yıllardır yol yapar, suya bakar, diğer işleri halleder) diye alışmış. Belediyeler de, ya iş bilmezlikten, ya planlama yapmamaktan ya da işte iktidar partisiyle farklı partiler de olunca ideolojik sebeplerden dolayı maalesef şehir dışındaki hizmetler istendiği gibi yapılamadı. Bu bir memnuniyetsizlik olarak vatandaşa yansıdı.

“NE DEMEK BELEDİYENİN İŞİ, SİZ DEVLET DEĞİL MİSİNİZ?”

(Ya bu belediyenin işi, o yapması lazım) dediğimizde hiç bize itibar etmedi. (Ne demek belediyenin işi, siz devlet değil misiniz? Birbirinizin üzerine niye suçu atıyorsunuz? Yani bakana söylüyoruz belediyeye diyor, belediyeye söylüyoruz bakan diyor; bu ne biçim iş? Biz sizin aranızda gidip gelecek miyiz? İşimizi kim yapacak) diye böyle şikâyetler maalesef uzun süreden beri vardı.

“BELEDİYE YAPAMADIĞI YERLERİ BİZ YAPACAĞIZ”

Bunu ortadan kaldırmak için bu YİKOB denen yapıya bir tüzel kişilik kazandırdık. Bu zaten sizlerin, büyükşehirlerdeki valilerimizin isteğiydi. Bu şekilde burada bütçe olacak, buradaki işler planlanacak, yapılacak ve eskiden olduğu gibi belediye yapamadığı yerleri biz yapacağız. Belediyenin oraya verilen bütçesini de alacağız valiye vereceğiz, valiliğin il özel idaresine vereceğiz, böylece hizmetin aksamasının, gecikmesinin önüne geçmiş olacağız.”

Aynen böyle demiş Sayın Başbakan. İnşallah bundan sonra daha hayırlı olacak.

Gelelim Kahramanmaraş’a…

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, koltuğa oturduğu 04.04.2014 tarihinden bu yana kırsal kesimlere hizmet götürmeye çok büyük ağırlık vermektedir.

Elbette bu yerleşim yerlerinin hizmet eksiklikleri var ama Kahramanmaraş’ın yükünü çeken ve 1 milyon küsur nüfusun 600 binden fazlasının yaşadığı il merkezine daha ağırlık verilmesi gerekmez mi?

Trafik yoğunluğu hayli az olan kırsal bölgelere sıcak asfalt yollar yapılırken, Kahramanmaraş’ın ana arteri Trabzon Bulvarı’nın asfaltının yamalı bohça gibi hizmet vermesi tezat bir görüntü ortaya koymaktadır.

İl merkezinin kangren haline gelen trafik problemi de henüz bir çözüme kavuşturulamamıştır. Çünkü kaynak sıkıntısı çekilen büyükşehir bütçesinin ve zamanının önemli bölümü yol ve asfalt çalışmaları için kırsala harcanmaktadır.

İl merkezinde buna benzer sıkıntıları hayli sıralamak mümkündür.

Bu gibi durumların ortadan kaldırılabilmesi için naçizane önerimiz ise; İstanbul, Ankara, İzmir ve Kocaeli gibi çok gelişmiş büyükşehirlerin haricinde kalan büyükşehirlerde belediye hizmetlerinin daha da iyileştirilmesi için;

mustafa-sirin-1- Büyükşehir Belediyelerinin hizmet ve sorumluluk alanı il’in mülki sınırları yerine metropol ilçelere indirgenmelidir. Mesela Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi hizmet ve sorumluluk sahası il geneli yerine Onikişubat, Dulkadiroğlu ve en kısa zamanda metropol ilçe yapılabilecek Türkoğlu ilçe belediyeleri ile sınırlı olmalıdır. (Pazarcık ilçesi de ileride metropol ilçe yapılabilir.)

2-  İlçe belediyelerinin hizmet ve sorumluluk alanları yeniden eski konuma getirilmeli, büyükşehir yasası ile gelirlerinde oluşan yüzde 40’lık kayıp yeniden verilmelidir. Böylece, Büyükşehir Yasası ile kapanan belde belediyeleri bölgelerine bundan sonra ilgili ilçe belediyeleri hizmet sunmalı ve sorumlu olmalıdır.

3- Eğer bunlar yapılamıyorsa Elbistan ilçemizin il olabilmesi için yoğun kulis oluşturulmalıdır. Elbistan’ın il olması halinde Büyükşehir Belediyesi’nin hizmet ve sorumluluk alanı da doğal olarak azalacaktır.

4- İl genelinde itfaiye hizmetleri YİKOB bünyelerine bağlanmalıdır. Böylece, doğu ve güneydoğu illerinde terörle mücadele sırasında meydana gelen suistimal durumları da ortadan kaldırılmış olur.

Hizmet ve yatırımların vatandaşa adil olarak ve aciliyet sırasına uygun bir şekilde sunulabilmesi için Büyükşehir Yasası’nın bir an önce revize edilmesi gerekiyor.

“Ortak payda Kahramanmaraş ve Türkiye” sloganımızı tekrarlayarak hayırlı ve terörsüz günler diliyoruz.

Cenab-ı Allah, Türkiyemizi her türlü şerden ve beladan muhafaza buyursun inşallah….

 

MUSTAFA NURİ ŞİRİN

mnurisirin@gmail.com

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Reklam Reklam Reklam Reklam Reklam
SON DAKİKA HABERLERİ
Reklam Reklam Reklam Reklam Reklam
İLGİLİ HABERLER