Reklam
Reklamı kapat
Reklam
Reklamı kapat
Kahramanmaraş Ede Ajans – Yerelden Dünyaya Haber Siteniz

‘MARAŞ’A YENİ BİR İVME KAZANDIRACAK’

KATSO Başkanı Zabun: “KTM, Tekstil ve Moda Yolculuğuna yeni bir ivme kazandıracak” Kahramanmaraş Tekstil Makineleri Fuarı KTM 2017’nin açılış töreninde konuşan Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Zabun, Kahramanmaraş üretim için sergilediği performansa ilave olarak, AR-GE, moda ve tasarım konusunda da başarılı bir grafikle, küresel ticarette daha güçlü bir aktör haline […]

‘MARAŞ’A YENİ BİR İVME KAZANDIRACAK’
07 Nisan 2017 - 22:03 'de eklendi ve 351 kez görüntülendi.

KATSO Başkanı Zabun: “KTM, Tekstil ve Moda Yolculuğuna yeni bir ivme kazandıracak”

ktm1Kahramanmaraş Tekstil Makineleri Fuarı KTM 2017’nin açılış töreninde konuşan Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Zabun, Kahramanmaraş üretim için sergilediği performansa ilave olarak, AR-GE, moda ve tasarım konusunda da başarılı bir grafikle, küresel ticarette daha güçlü bir aktör haline geleceğini, fuarın Kahramanmaraş’ın tekstil ve moda yolculuğuna yeni bir ivme kazandıracağını söyledi.

Tekstil sektörünün Türkiye’deki en önemli merkezlerinden biri olan Kahramanmaraş, 3. kez gerçekleşen Uluslararası Tekstil Makinaları fuarı ile bir kez daha ulusal ve uluslararası boyutta tekstil sektörünün temsilcilerini buluşturdu.

zabun2Tekstil sektöründe faaliyet gösteren ulusal ve uluslararası firmaların katılımıyla, 3 gün boyunca önemli teknolojilere ev sahipliği yapacak olan KTM 2017, 6 Nisan tarihinde gerçekleşen açılış töreni ile kapılarını açtı.

Yatırımcıları tekstil sektöründeki yeni teknolojilerle tanıştıran ve sektörün en önemli ticari platformu olan ve bugün (6 Nisan Perşembe) açılışı gerçekleştirilen KTM 2017 Kahramanmaraş Tekstil Makineleri Fuarı, 3. kez konuklarını ağırlıyor.

Fuarın açılış töreninde bir konuşma yapan Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Zabun, Türkiye’de, sanayileşmenin en önemli unsurunun tekstil sektörü olduğunu vurgulayarak, 25 milyar dolar ihracat ve 1 milyon istihdam ile tekstil sektörünün Türkiye ekonomisinin temeli konumunda bulunduğunu söyledi.

ALIN TERİYLE ÜRETİLENİ İHRAÇ EDİYOR

ktm5Tekstil sektörünün Türkiye’nin topraklarından çıkan tarım ürünlerini tekstil ve konfeksiyona dönüştürdüğünü söyleyen Zabun, “Tekstil sektörü, yerli girdi ve istihdam oranı yüksek, milli sermayenin en çok yoğunlaştığı üretim alanıdır. 15 milyar doları geçen dış ticaret fazlası ile de tekstil sektörü tüm sektörlerden daha fazla katma değer üretmektedir. Yatırım, üretim, istihdam ve ihracat yönü ile milli hedeflere ulaşmada çok önemli fonksiyonu bulunan bu sektör, Türk sermayesiyle Türk işçisinin alın teriyle üretilen değerlerimizi ihraç etmektedir.” dedi.

16 YILDA 40 MİLYAR LİRALIK TEKSTİL YATIRIMI

ktm6Türk tekstil sektörünün son 16 yıllık dönemde, 40 milyar liralık yatırım gerçekleştirdiğini ve bu yatırımların yüzde 14’ünü tek başına Kahramanmaraş’ın yaptığını ifade eden Zabun, “Çok önemli bir üretim kapasitesine sahip olan şehrimiz, tekstil üretiminde, özellikle pamuk ipliği ağırlıklı üretim yapısı ile yüzde 27’inin üzerinde kapasiteye sahiptir. Bu oran, dokuma kumaşlarda yüzde 7, örme kumaşlarda yüzde 12’ye ulaşmış bulunmaktadır. İplik ve elyaf boya ile kumaş boyada ise yüzde 10 paya sahiptir.” şeklinde konuştu.

TEKSTİL İHTİSAS OSB PROGRAMA ALINDI

Tekstil İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin çalışmalarının tamamladığını ve 2017 kamu yatırım programına alındığını söyleyen Zabun, 5 milyon m2 tekstil ihtisas organize sanayi bölgesi ile Kahramanmaraş’ın bu sektördeki gelişimini sürdüreceğini ve katma değeri yüksek alanlara daha fazla yatırım yapılacağını vurguladı. Zabun, “Bu çerçevede, Kahramanmaraş tekstil sektörü çok daha büyük bir kapasiteye erişecek ve üretimin ve üretim çeşitliliğinin katlanarak artmasını sağlayacaktır.” dedi.

KTM, TEKSTİL VE MODA YOLCULUĞUNA YENİ BİR İVME KAZANDIRACAK

ktm7Kahramanmaraş Tekstil Makineleri Fuarı’nın, Amerika Birleşik Devletleri’nden Çin’e, İtalya’dan Japonya’ya, Fransa’dan Hindistan’a yüzlerce tekstil makinesi üreticisinin katılımıyla gerçekleştirildiğini söyleyen Zabun, “Bu dev organizasyonla, sektörün dünya devlerini burada ağırlamak bizi hem cesaretlendirmekte hem de tekstil sektöründe daha başarılı yatırımlara imza atmak adına bizleri teşvik etmektedir. Kahramanmaraş bundan sonra; üretim için sergilediği performansa ilave olarak, ar-ge, moda ve tasarım konusunda da başarılı bir grafikle, küresel ticarette daha güçlü bir aktör haline gelecektir. Fuarımız, Kahramanmaraş’ın tekstil ve moda yolculuğuna yeni bir ivme kazandıracaktır. Bu duygularla, fuarımıza destek veren Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanımıza ve başarılı bir organizasyonla fuarı gerçekleştiren ECR Fuarcılığa teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

Tören, protokol konuşmalarından sonra açılış ve toplu fotoğrafla tamamlandı. Ardından fuar alanında incelemelerde bulunuldu. (WWW.EDEJANS.COM)

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Reklam Reklam Reklam Reklam Reklam Reklam Reklam
SON DAKİKA HABERLERİ
Reklam Reklam Reklam Reklam Reklam Reklam Reklam
İLGİLİ HABERLER