Reklam
Reklamı kapat
Reklam
Reklamı kapat
Kahramanmaraş Ede Ajans – Yerelden Dünyaya Haber Siteniz

‘MAHALLİ SANATÇILARA SAHİP ÇIKILMALI’

Kahramanmaraş’ın yetiştirdiği önemli halk ozanlarından ve ‘Karaozan’ olarak bilinen Eshabil Karademir, şehirde düzenlenen organizasyonlarda ‘mahalli sanatçı şartı’ getirilmesi gerektiğini belirterek; “Organizasyonlarda görüyoruz, büyük sanatçılara büyük paralar ödeniyor. Tamam, 1 kişi tanınmış sanatçı getirin ama bizim yerel sanatçılarımızda burada sahne alsın” dedi. Şehirde mahalli sanatçılara yeteri kadar değer verilmediğini söyleyen (ve aynı zamanda basın camiasının da […]

‘MAHALLİ SANATÇILARA SAHİP ÇIKILMALI’
03 Aralık 2017 - 12:32 'de eklendi ve 686 kez görüntülendi.

Kahramanmaraş’ın yetiştirdiği önemli halk ozanlarından ve ‘Karaozan’ olarak bilinen Eshabil Karademir, şehirde düzenlenen organizasyonlarda ‘mahalli sanatçı şartı’ getirilmesi gerektiğini belirterek; “Organizasyonlarda görüyoruz, büyük sanatçılara büyük paralar ödeniyor. Tamam, 1 kişi tanınmış sanatçı getirin ama bizim yerel sanatçılarımızda burada sahne alsın” dedi.

KARAOZANŞehirde mahalli sanatçılara yeteri kadar değer verilmediğini söyleyen (ve aynı zamanda basın camiasının da tanınmış isimlerinden biri olarak bilinen Edeajans yazarı) Karademir, Kahramanmaraş dondurmasına yönelik bir türkü yazdığını ve bunu şehrin mahalli ve milli sanatçısı Halil Arıkcan’ın yorumlayıp, kendi çabalarıyla amatör klip yapmasıyla birlikte videonun 95 bin görüntüleme aldığını söyledi.

“İBRAHİM TATLISES ŞANLIURFA’YI DÜNYA’YA TANITTI”

Müziğin uluslararası en güçlü yatırım olduğunu kaydeden Eshabil Karademir konuşmasını şöyle sürdürdü: “Küçük yaşatan bu yana halk ozanlığı yapıyorum. Kendi yapmış olduğum eserlerim var. Hayati Vasfi Taşyürek’in öğrencisiyim. Yaşımızdan dolayı unutkanlık başladı. Artık âşık atışmaları yapamıyorum. Ben Türk Halk Müziğini seviyorum. Kahraman şehrimizi seviyorum. Benim ailen Maraş’a yerleşen ilk Türkler arasındadır. Şehrimizde Türk Halk Müziğine karşı yeteri kadar bir destek görünmüyor.  Mahalli sanatçıların önünün açılması gerekiyor. karaozanŞehrimizde çok kaliteli sesler var. Bu sesler tanındığında Türkiye’de 1 numara olacaklardır. Yetkililerin bu değerlere sahip çıkması gerekiyor. İbrahim Tatlıses olmadan Şanlıurfa’yı kaç kişi biliyordu? İbrahim Tatlıses Şanlıurfa’yı dünyaya tanıttı. Ben iddia ediyorum, şehrimizdeki değerler amatör değil, hepsi profesyoneldir. Bu değerlerin desteklenmesi gerek. Ama ne yazık ki bu kişilerin hepsi kendi halinde geçim sıkıntısı içerisindeler. Spor un uluslararası en güçlü propaganda aracı olduğunu söylüyorlar, bende diyorum ki müzik uluslararası en güçlü yatırımdır.”

“MARAŞ TÜRKÜLERİ YABANCI SANATÇILARA MAL OLUYOR”

Şehrin türkülerinin hep bir başkaları tarafından alındığını ve onlara mal olduğuna dikkat çeken Karademir şunları söyledi: “Maraş dondurmasına yönelik bir türkü yazdım. Dondurmamız malum dünyanın her tarafında tanınıyor. Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesinin düzenlemiş olduğu Uluslararası Dondurma Festivali’nde, bu dondurma türkümüzü Halil Arıkcan kardeşimizin yorumuyla yayınlandı. Aynı zamanda dondurma tırlarının gittiği her yerde bu türkümüz yayınlandı. Halk tarafından da çok beğeni aldı. Büyükşehir Belediyesi dondurmaya desteklerimiz için plaket verdi. Bu türkümüzün amatör olarak klibi yapıldı, sosyal medyalarda bu videomuz 95 bin görüntüleme aldı. Şehirdeki ses sanatçı arkadaşlarımıza birilerinin sahip çıkması gerekiyor. Bazen organizasyonlarda görüyoruz, büyük sanatçılara büyük paralar ödeniyor. Tamam, 1 kişi tanınmış sanatçı getirin ama bizim yerel sanatçılarımızda sahne alsın. Şehrimiz buna hazır. Bu kişilere destek olunsun bunlar bomba gibi patlar.”

“MARAŞ’TA SANATÇI YOK DİYORLAR”

Şehrin yetiştirdiği bir önemli mahalli sanatçısı Halil Arıkcan ise şehrin altın değerlerine sahip çıkılması gerektiğini vurgulayarak şöyle konuştu: “Dondurma türkümüz, vatandaşların beğenisini kazandı. Bu türkümüze daha güzel bir klip çekildiğinde, bu tüm Türkiye’ye ulaşmış olur. Biz elimizden geleni yapıyoruz. Biz hep beklenti içerisindeyiz. Hep bir şeyleri bekliyoruz.  Ben geçmiş yıllarda İstanbul’a programa gittim, bana (Maraş’ta sanatçı var mı?) dediler. Bu söz beni çok üzdü. Maalesef şehrimizde çok fazla değerler var ama bunlara sahip çıkılması gerekiyor. Şehrin özel günlerinde özel programlarda başka sanatçıların sahne alıp bizlerinde sahne alınmaması bizleri üzüyor. Hiç olmazsa en azından bu tür organizasyonlarda yerel sanatçılar da olmalıdır. Şehrin türküsünü hiç kimse bir Maraşlı gibi söyleyemez. Sanatçılar duygusal insanlardır. Bizler bir alkışa sevinen insanlarız. Müziğin dışında hayatımızı idame ettirmek için esnaflıkta yapıyorum.” (Kaynak: Kahramanmaraş’ta Bugün)

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Reklam Reklam Reklam Reklam Reklam Reklam Reklam
SON DAKİKA HABERLERİ
Reklam Reklam Reklam Reklam Reklam Reklam Reklam
İLGİLİ HABERLER