Reklam
Reklamı kapat
Reklam
Reklamı kapat
Kahramanmaraş Ede Ajans – Yerelden Dünyaya Haber Siteniz

‘2017 İHRACATIMIZ 948 MİLYON DOLAR’

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) Yönetim Kurulu Başkanı, Kahramanmaraş’ın 2017 yılı ihracatını, yüzde 11,5 artış kaydederek 948 milyon dolar ile tamamladığını bildirdi. Başkan, yaptığı açıklamada, 2017 yılının ihracatta atılım yılı olduğunu belirterek,  “Türkiye ortalamasının 1 puan üzerinde, yüzde 11,5’lik ihracat artışı gerçekleştirdik. Böylece 948 milyon dolar ihracata ulaştık. 2017 yılında İtalya, Mısır, Almanya, Bulgaristan […]

‘2017 İHRACATIMIZ 948 MİLYON DOLAR’
05 Ocak 2018 - 1:44 'de eklendi ve 408 kez görüntülendi.

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) Yönetim Kurulu Başkanı, Kahramanmaraş’ın 2017 yılı ihracatını, yüzde 11,5 artış kaydederek 948 milyon dolar ile tamamladığını bildirdi.

KAHRAMANMARAŞLI TEKSTİLCİLERİN HEDEFİ AVRUPA LİDERİ OLMAKBaşkan, yaptığı açıklamada, 2017 yılının ihracatta atılım yılı olduğunu belirterek,  “Türkiye ortalamasının 1 puan üzerinde, yüzde 11,5’lik ihracat artışı gerçekleştirdik. Böylece 948 milyon dolar ihracata ulaştık. 2017 yılında İtalya, Mısır, Almanya, Bulgaristan ve Portekiz en çok ihracat yaptığımız ülkeler oldu. İhracatımızın yarısına yakını bu ülkelere gerçekleştirildi. Tek başına İtalya’nın ihracatımızdaki payı 207 milyon dolar ile yüzde 22’ye yakın. Bu, bize kalite bakımından Avrupa’nın taleplerini karşılayabildiğimizi gösteriyor.

 “Çin’e ihracat yüzde 207 arttı”

Çin’e yaptıkları ihracatın yüzde 207 oranında artarak 17 milyon dolara ulaştığını kaydeden Başkan, “Bu da ihracat pazarlarımızın artması açısından önemli bir gelişme. Sektörel açıdan baktığımızda tekstil ve hammaddeleri, demir ve demir dışı metaller, kağıt, hazırgiyim ve konfeksiyon, hububat, çimento ürünleri öne çıkmaktadır. Bu ürünler, ihracatımızda yüzde 95 paya sahip. Burada özellikle çimento ihracatımızın yüzde 46 oranında artması, iklimlendirme sektörünün yüzde 88 gelişme göstermesi de sektörel yelpazenin genişlemesi adına bizleri sevindirdi” diye konuştu.

MISIR ÖZLÜ ÇEVRECİ PANTOLON KAHRAMANMARAŞ’TAKİ ŞİRİKÇİOĞLU TEKSTİL SANAYİ İŞLETMELERİ, GELİŞEN ÇEVRE BİLİNCİNE PARALEL OLARAK MISIR BİTKİSİNDEN ELDE EDİLEN LİFLE DOKUNAN KUMAŞLARDAN ÜRETİLMİŞ DOĞA DOSTU GİYSİLER İMALTürkiye ihracatının 157 milyar dolara ulaştığını vurgulayan Başkan, şöyle devam etti:

“İhracatın artmasında reel sektöre verilen destek çok önemli oldu. İhracat desteklerinin artırılması, Ar-Ge ve tasarım merkezlerinin desteklenmesi, e-ticaret sitelerine üyelik desteği, yeşil pasaport, Eximbank’ın sermayesinin artması, KGF’nin KOBİ’lere sağladığı finansman ve istihdama yönelik destekler, üretim ve ihracata ivme kazandırdı. Bizler de pazar çeşitliliğimizi artırdık. Fuarlara katıldık, ticaret heyetleri düzenledik. Finansman konusunda Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile birlikte elimizi taşın altına koyduk. Üyelerimize kaynak sağladık. KGF sayesinde finansman sorunları büyük çapta çözüldü. Firmalarımızı bilgilendirme çalışmalarına bu yıl ağırlık verdik. Dış Ticaret Eğitim programlarımızla, Eximbank İrtibat Büromuzu açarak ihracat anlamında üyelerimize desteklerimizi artırdık.”

İstihdam 150 bin kişiye ulaştı

Teşviklerin sanayileşmede çok önemli bir araç olduğunu ifade eden Başkan, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Kahramanmaraş’ta sanayileşme adına 30 milyar liralık özel sektör yatırımı yapıldı. Şehrimiz girişimcileri, devletin teşviklerini, imkânlarını en doğru şekilde kullanarak ekonomiye katkısını artırdı. Bu yatırımlarla şehrimizin yıllık sanayi üretimi 5 milyar dolara, istihdamı 150 bin kişiye ulaştı. Sanayileşme ile birlikte 2 milyar doların üzerinde dış ticaret hacmine ulaşarak ihracatta önemli başarı gösteren Kahramanmaraş, ihraç ürünlerinin büyük kısmını Avrupa ülkelerine gerçekleştirmektedir. Diğer yanda, en büyük sanayi kuruluşlarının olduğu en büyük 1000 şirket listesinde Kahramanmaraş 24 şirket ile en başarılı 8. kent durumundadır.”

İhracattaki artışın kent ekonomisi için çok önemli olduğuna dikkat çeken Başkan, “Şehrimizde sanayileşme ile birlikte gelen bu başarı ve ihracattaki artış kent ekonomisi için çok önemli. Üretim ve ihracatta Kahramanmaraş’ın yükselen bir başarıya sahip olduğu bariz şekilde görünüyor. Emekleri için sanayicilerimize ve ihracatçılarımıza, işçilerimize, çalışma arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum ve başarılarından dolayı tebrik ediyorum” dedi. İHA – EDEAJANS

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Reklam Reklam Reklam Reklam Reklam Reklam Reklam
SON DAKİKA HABERLERİ
Reklam Reklam Reklam Reklam Reklam Reklam Reklam
İLGİLİ HABERLER