Reklam
Reklamı kapat
Reklam
Reklamı kapat
Kahramanmaraş Ede Ajans – Yerelden Dünyaya Haber Siteniz

MARAŞ SENİN YAZIN VAR, BİR DE..

Kahramanmaraş Doğu Akdeniz Bölgesinde, iklimi, bitki örtüsü ve tarihi dokusuyla müstesna bir yerdir. Yazın en sıcak günlerinde bile buzdolabından çıkmış gibi kesintisiz akan şehir şebeke suyunu kana kana içmek ve çınar ağaçlarının gölgesinde serinlemek; yani böyle bir şehirde yaşamak elbette bir ayrıcalıktır. Garbi yelinin insanı okşayan serinliğini hissetmek, gölgelerin kafesi, park ve bahçelerde kuş cıvıltılarını […]

MARAŞ SENİN YAZIN VAR, BİR DE..
13 Ağustos 2013 - 0:10 'de eklendi ve 109 kez görüntülendi.

Kahramanmaraş Doğu Akdeniz Bölgesinde, iklimi, bitki örtüsü ve tarihi dokusuyla müstesna bir yerdir. Yazın en sıcak günlerinde bile buzdolabından çıkmış gibi kesintisiz akan şehir şebeke suyunu kana kana içmek ve çınar ağaçlarının gölgesinde serinlemek; yani böyle bir şehirde yaşamak elbette bir ayrıcalıktır.

Garbi yelinin insanı okşayan serinliğini hissetmek, gölgelerin kafesi, park ve bahçelerde kuş cıvıltılarını dinleyerek, çayı yudumlamanın mutluluğunu yaşamak ayrıcalık değil midir.

Kahramanmaraş’ın Poyrazı, zaman zaman yumuşak, zaman zaman sert eser. Kahramanmaraş dili ile; “DELİ POYRAZ” atalarımız; “DELİSİ OLMAYANIN VELİSİ OLMAZ” demişler.

Veliler yatağı sevdamız Kahramanmaraş’ın hele ki POYRAZI var. Kahramanmaraş’ın poyrazını ben hep Sütçü İmam’la özdeşleştirmişimdir. Sessiz ve sakin birisi olan Sütçü İmam, İstiklal Savaşı’nda hürriyet ve iffet uğruna arslanlar gibi kükreyerek meydana atılmış ve ilk zafer müjdesinin ilk kurşununu sıkmıştır.

Kahramanmaraş’ın o deli poyrazı da arası sıra kükreyerek öyle bir eser ki; ne hava kirliliği koyar ne de mikrop. Hepsini süpürür götürür.

Kahramanmaraşlı bunu “POYRAZ HAVAYI ÇİNK AYAZ ETTTİ” yani ‘tertemiz etti’ diye yorumlar.

Okuyucularım: “Karaozan tutturmuşsun bir poyraz. Kahramanmaraş’ın yaylaları, baraj gölleri, tarihi ve doğal güzellikleri ile Türkiye ekonomisine büyük katkı sağlayan sanayisi de var” diyebilirler.

Allah’a şükür Kahramanmaraş 2. Kurtuluş Savaşını sanayideki hızlı yükselişi ile gerçekleştirmektedir. Bununla da gurur duyuyorum.

Ancak; Neden illaki poyraz diye tutturduğumu anlatayım;

Kahramanmaraş; poyrazı, dondurması ve İstiklal Madalyası ile özdeşleşmiştir.

Maraş senin yazın var,

Çekilmez poyrazın var,

Seni sevene karşı Maraş;

Bir kız gibi nazın var.

Türküsü poyrazın Kahramanmaraş’la özdeşleşmesini çok güzel anlatmaktadır.

Kahramanmaraş’ı seven garbi yelini , yaylasını, ovasını, taşını, toprağını ve poyrazını da sever. Sevmenin çeyreği yarısı olmaz. Seversen tam seveceksin. Atalarımız; “Gülü seven dikenine katlanır” demişler. Eski Valilerimizden İlhan Atış, özel bir sohbetimizde şöyle demişti: “Karaozan, ben maliye bakanı olsam Kahramanmaraş’ta yaşayan herkesten böyle güzel bir ilde yaşadığı için ayrıca vergi alırdım.” Bu İfade bile Kahramanmaraş’ın cennet bir il olduğunu çok güzel anlatmaktadır.

Kahramanmaraş sevdalılarını selamlıyor, sağlıcakla kalınız diyorum.

 

Karaozan ESHABİL KARADEMİR

GSM: 0. 536 848 95 15

eshabilkarademir@mynet.com

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Reklam Reklam Reklam Reklam Reklam Reklam Reklam Reklam Reklam Reklam Reklam Reklam Reklam Reklam Reklam Reklam Reklam Reklam Reklam Reklam Reklam
SON DAKİKA HABERLERİ
Reklam Reklam Reklam Reklam Reklam Reklam Reklam Reklam Reklam Reklam Reklam Reklam Reklam Reklam Reklam Reklam Reklam Reklam Reklam Reklam Reklam
İLGİLİ HABERLER